Cervos Takımı (2016-2017)

Amerika CanSat Model Uydu Yarışması

Hacettepe Üniversitesi – Cervos Takımı

Giriş

Hacettepe Üniversitesi Cervos Takımı  (Portekizce Geyikler), 2016 yılında Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Makine (Otomotiv) Mühendisliği, Hidrojeoloji Mühendisliği ve Matematik Bölümü öğrencileri tarafından Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğretim üyelerinden Doç. Dr. Atila YILMAZ ve Yrd. Doç. Dr. Dinçer GÖKCEN’nin desteği ile kurulan bir proje takımıdır. Bu takım, Amerika’nın Texas eyaletinde düzenlenen ve NASA’nın da sponsor olduğu CANSAT Model Uydu Yarışmasına katılım amacıyla kurulmuştur. Yarışma konseptine göre inovatif bir planör insansız hava sistemi üretilerek, Haziran ayında gerçekleşecek yarışmaya katılım sağlanacaktır. Tasarım aşamasından prototip aşamasına geçen çalışmalarımız başarıyla devam etmektedir. Hedefimiz ülkemizi, okulumuzu ve bize destek olanları en iyi şekilde temsil edip birinci olarak dönmektir. Bu yarışmayla ilgili okulumuzun Mühendislik Fakültesi akademik kadrosundan akademisyenlerimiz ile yarışma için özgün çalışmalarımız yoğun olarak devam etmektedir.

Vizyonumuz :

Cervos Takımı olarak vizyonumuz, önümüzdeki dönemde ülkemizin insansız hava sistemlerinde teknolojik gelişimi için büyük önem taşıyan çalışmaların gerçekleştirilmesi, gerekli enerjinin ve motivasyonun sağlanması ve ayrıca kritik teknolojilerde dünyanın önde gelen takımları arasına girmektir.

Misyonumuz :

Cervos Takımı’nın misyonu, kilit teknolojilerde Ar-Ge faaliyetleriyle ülkemizin ihtiyacı olan yeni teknolojilerin üretilmesi ve geliştirilmesine katkıda bulunmaktır.

Cervos Takımı

7 kişiden oluşan Cervos takımının tasarım ve sistem entegrasyon alanlarında görevlendirmeleri aşağıda belirtilmiştir:

Proje Kriterleri

Model Uydu Yarışmasının kurallarına göre ağırlığı 500 gramı geçmeyecek bir planör uçak yapılması istenmiştir. Yapılan bu uçağın, konteynır olarak isimlendirilen kutunun içine konularak ve kutunun da CanSat ekibinin bizler için temin edeceği bir roketin içine konularak 500 metre yükseklikten bırakılıp, dairesel şekilde, süzülerek iniş gerçekleştirmesi isteniyor.


Tasarım Planları:

Elektronik :

Yaptığımız planör uçağın telemetri verisi olarak, hava basıncı, hava hızı, yükseklik, uçağın yönü, sıcaklık ve benzeri verileri yer kontrol istasyonuna iletmelidir. Bu sistemin tasarımı ve üretimi elektronik ve yer kontrol istasyonun görev alan arkadaşlarımız tarafından gerçekleştirilecektir.

Mekanik :

Yapılacak sistemin istenilen ağırlığı 500 gramdır. Roket sayesinde 500 metre yüksekliğe çıkacak sistemin 400 metreye kadar konteynır ile beraber gelip, daha sonrasında ise konteynırın planörü bırakmasıyla en fazla 1000 metre çapta çembersel bir yol izleyerek iniş yapması gerekmektedir.

Laboratuvar ve Atölye İmkanları:

Hacettepe Üniversitesi İnsansız Hava Araçları Topluluğunun da tam destek verdiği Cervos ekibi, HÜ – İHA laboratuvarlarında ve bölümümüzde bulunan baskı devre laboratuvarında çalışmalarını yürütmektedir.